Od trzech lat ulicami naszej Gminy raz w roku przebiega trasa Rajdu Mikołowskiego. Mieszkańcom kojarzy się głównie z zamkniętymi drogami, hałasem silników i zapachem spalin. Może to byc jednak fascynujący sposób na spędzanie weekendu. I nie mówimy tu o  ekstremalnych przejażdżkach, a raczej o kibicowaniu.

Rajdy odbywają się najczęściej w malowniczych, wąskich uliczkach – tak jak w przypadku Wyr i Gostyni. Korzystając z okazji można udac się na spacer i przy okazji podnieśc sobie poziom adrenaliny. Samochody przejeżdżaja z zawrotną prędkością, koszą zakręty, opony piszą, a nasz serce bije szybciej. Zamiast narzekac na uniedogodnienia, warto wstać z kanapy i zobaczyc widowisko jakim jest rajd.

 Jakie cechy powinien mieć kierowca rajdowy?Agata Rokosz

 To wcale nie chłopak czy dziewczyna, który poprostu lubi szybko jeździć. To ktoś kogo reakcje sa błyskawiczne, kto ma doskonale zdolności sprawnościowe, bardzo szybko zapamiętuje komendy wypowiadane przez pilota, na które reaguje w mgnieniu oka. To człowiek odważny, pełen pasji, inteligentny. Wreszcie to ktoś kto panuje nad samochodem w sposób znacznie wiekszy niż przeciętny kierowca osobówki.

Czy rajdy samochodowe sa bardzo niebezpieczne?

Owszem, duża prędkośc, ciasne zakręty, żwir na drodze może doprowadzić do wypadku, ale rajdówki są specjalnie wyposażone w metalowe klatki, fotele kubełkowe i czteropunktowe pasy bezpieczeństwa. Ryzyko jest ograniczone do minimum.

Co jest w rajdach ciekawego dla kibiców?

Kibic może poczuć adrenalinę kierowcy i pilota, podziwia w jaki sposób kierowcy pokonują zakręty często balansując z niebezpieczeństwem wypadnięcia poza trasę.

Jednoczą się z innymi kibicami. To także doskonały czas dla fotografów amatorów – tumany kurzy i piachu, samochody lecące kilka centymetróww nad nawierzchnia to rzadko spotykany foto – rarytas. Rajd jest również okazją do spaceru i podziwiania zakamarków swojej lub innych miejscowości.A. Rokosz

Rajd Mikołowski odbywa się w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Został stworzony własnie tutaj po to, aby promować lokalne gminy, i pokazać jak piękne są nasze okolice. Wydarzenie cieszy się ogromnym zainteresowaniem kierowców i kibiców. W przyszłym roku koniecznie uzbrójcie się w aparaty fotograficzne i dopingujcie kierowców. Oni w pełnym skupieniu pokonują trasę, ale kątem oka zawsze widzą reakcje ludzi. To dla nich bardzo ważne, w końcu są sportowcami! To wielkie święto sportu samochodowego odbywa się za Waszymi oknami. Okazja jest więc wyjątkowa.

Agata Rokosz