19 marca inaugurujemy działanie Dyskusyjnego Klubu Domu Kultury!

Ideą jaką nam prześwieca jest stworzenie miejsce spotkań i dyskusji z przedstawicielami świata kultury, nauki, twórców i pasjonatów.  Będziemy rozmawiać o aktualnych zjawiskach w kulturze, ale także historii, dziedzictwie, śląskiej tożsamości i wielu innych tematach społeczno-kulturalnych. Zapraszamy serdecznie, każdy jest mile widziany. Mamy nadzieję, że spotkania z gośćmi, których będziemy zapraszać będą dla Was prawdziwą ucztą.

Spotkanie 3

Naszym trzecim gościem był Leszek Jodliński (historyk sztuki, menedżer kultury, autor, wydawca, byly dyrekotr Muzeum w Gliwicach, Muzeum Śląskiego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu), z którym rozmawialiśmy o bardzo ważnych i czasem trudnych aspektach naszego górnośląskiego dziedzictwa. Najnowsza książka autora “Puste krzesła” opowiada arcyciekawe historie kilku wybranych postaci – Żydów, których losy związane były z naszym regionem. Z kolei “Dziennik księdza Franza Pawlara” to wyjątkowy zapis kilku tygodni początku tragicznego 1945 roku w Pławniowicach. Świadectwo tamtego czasu również dzisiaj nie pozwala przejść obojętnie wokół “Tragedii Górnośląskiej”.

Spotkanie 2
7 maja odbyło się kolejne spotkanie w ramach klubu dyskusyjnego. Tym razem naszym gościem był Profesor Ryszard Kaczmarek, z którym rozmawialiśmy o wydarzeniach sprzed 100 lat – Plebiscycie na Górnym Śląsku oraz II powstaniu śląskim. Nasz znakomity gość przybliżył zarówno ogólny kontekst, jak i lokalną perspektywę tamtych dramatycznych wydarzeń. Dyskusję poprowadził Aleksander Uszok – kulturoznawca i regionalista.

Spotkanie 1
Pierwszym naszym gościem był Jerzy Ciurlok – publicysta, dziennikarz, satyryk, regionalista, autor czterech książek o tematyce śląskoznawczej, a także pierwszego tłumaczenia na język śląski aforyzmów Franza Kafki. Pretekstem do marcowego spotkania był zbiór wierszy Jerzego Ciurloka, „Mała Wielka Księga Drogi” wydany przez Instytut Mikołowski (2021). W książce tej znalazły się wiersze pisane na przestrzeni 50 lat życia autora. Dyskutowaliśmy także o języku śląskim i jego kondycji, aforyzmach Franza Kafki i śląskim humorze. Rozmowę prowadził Marek Nowara. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego spotkania.