19 marca 2021 roku zainaugurowaliśmy działanie Dyskusyjnego Klubu Domu Kultury!

Ideą jaką nam prześwieca jest stworzenie miejsce spotkań i dyskusji z przedstawicielami świata kultury, nauki, twórców i pasjonatów.  Będziemy rozmawiać o aktualnych zjawiskach w kulturze, ale także historii, dziedzictwie, śląskiej tożsamości i wielu innych tematach społeczno-kulturalnych. Zapraszamy serdecznie, każdy jest mile widziany. Mamy nadzieję, że spotkania z gośćmi, których będziemy zapraszać będą dla Was prawdziwą ucztą.


Spotkanie 11

Gościem naszego 11 spotkania był Marcin Melon – pisarz i regionalista. Spotkanie w Gostyni było także premierą jego najnowszej książki: „Truda Latuscyno retuje socjalizm”.

Marcin Melon – dziennikarz, nauczyciel, Ślązak. Urodzony w roku 1979, reprezentuje pokolenie, przy którym „po naszymu niy śmiało sie godać, co by bajtel niy mioł problymów we szkole”. Z powodu takiego podejścia płynnie porozumiewa się po polsku, choć za swój „język serca” uważa śląską godkę. Działacz społeczny, założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia na rzecz edukacji regionalnej „Silesia Schola”, twórca autorskich programów nauczania o Śląsku oraz pomocy dydaktycznych dla nauczycieli. Laureat drugiego miejsca w trzeciej edycji konkursu na jednoaktówkę po śląsku.

Spotkanie 10

Naszymi gośćmi byli Piotr i Mateusz Pinocy. Spotkanie poświęcone było wojennym wspomnieniom Henryka Pinocego, które wydane zostały w październiku 2022 roku w formie książki pt. “Front Wschodni. Służba w Wehrmachcie 1939 – 1945”. Rozmowa z synem oraz wnukiem Henryka Pinocego przybliżyła nam jego wojenne losy oraz kontekst powstania książki.

Henryk Pinocy – urodził się w 1924 roku w Gostyni, zmarł w 2007 roku w Mikołowie. Swoje wspomnienia spisał na prośbę wnuka Pawła w 1998 roku. Opisuje w nich swoje losy od momentu wkroczenia Wehrmachtu do Gostyni, poprzez lata wojny i walki na wschodnim froncie, aż do powrotu do domu i pierwszych lat po wojnie.

Spotkanie 9

Naszą gościnią podczas ostatniego w tym roku spotkania Klubu Dyskusyjnego była Sabina Waszut. Pretekstem do naszej rozmowy była jej najnowsza książka “Ogrody na popiołach” – powieść o powojennym obozie, o którym milczała historia. Dyskutowaliśmy o książce, naszej trudnej historii i Górnym Śląsku.

Sabina Waszut – rocznik 1979. Polska pisarka i felietonistka. Autorka kilkunastu powieści historycznych i obyczajowych. Debiutancka powieść „Rozdroża” (wyd. Muza) została nominowana do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” za rok 2014. Na Festiwalu Literatury Kobiet w Siedlcach książka zdobyła nagrodę główną kategorii „Pióro” dla najbardziej poruszającej polskiej powieści roku 2014. Za powieść „Narzeczona z getta” (wyd. Książnica) i „Emigranci. Podróż za horyzont” (wyd. Książnica) autorka została nominowana do nagrody „Książka Roku” portalu lubimyczytać. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w Dziedzinie Kultury. Współpracuje z miesięcznikiem kulturalnym Chorzów Miasto Kultury, gdzie pisze felietony i opowiadania w odcinkach.

Mieszka na Śląsku. Najczęściej można ją spotkać na górskich szlakach


Spotkanie 8

Gościem 8 spotkania był Piotr Fuglewicz – autor wydanej we wrześniu 2022 roku książki “Cokoły przechodnie. Życiorysy z pogranicza”.

Piotr Fuglewicz – z zawodu informatyk, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi za wkład w rozwój informatyki w Polsce. W latach 80. XX wieku był Wiceprezesem Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Kino-oko”, członek Rady Programowej Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, przewodnik, znawca regionu, miłośnik kultury czeskiej.

“Cokoły przechodnie. Życiorysy z pogranicza” to książka zawierająca biogramy niezwykłych postaci związanych ze Śląskiem, które z różnych przyczyn są obecnie zapomniane lub wymazane ze zbiorowej pamięci mieszkańców regionu. Dzięki tej książce historie tych osób mogą dotrzeć do szerszego odbiorcy.


Spotkanie 7

Ogromną radość sprawiło nam spotkanie ze Zbigniewem Rokitą – podwójnym laureatem Nagrody Literackiej NIKE! Jego książka “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” to bez wątpienia jedna z najważniejszych książek opowiadających o naszym heimacie, historii i tożsamości.

Zbigniew Rokita (ur. 1989) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Autor książek reporterskich “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (podwójnie nagrodzonej Nagrodą Literacką Nike oraz która otrzymała nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, nagrody Ambasador Nowej Europy i Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego) oraz “Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” (książka została przełożona na język ukraiński, a spektakl na jej podstawie wystawiono w Teatrze Nowym w Zabrzu). Autor sztuki teatralnej Nikaj (Teatr Zagłębia, reż. Robert Talarczyk). Pochodzi z Gliwic.
[notka biograficzna pochodzi ze strony internetowej Wydawnictwa Czarne: https://czarne.com.pl/katalog/autorzy/zbigniew-rokita]

Spotkanie 6

Dziękujemy Panu Ignacemu (Walek Nendza) za wspaniałe opowieści “z pierwszej ręki”. Dzięki tym wspomnieniom mogliśmy przenieść się w wiele niezwykłych miejsc…To było ostatni akcent w tym roku Klubu Dyskusyjnego. Wrócimy już w styczniu! Naszym pierwszym gościem będzie laureat dwóch nagród Nike Zbigniew Rokita.

Spotkanie 5

Kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu odbyło się 10 listopada 2021 roku. Naszym gościem był Dariusz Zalega – historyk, publicysta, filmowiec, pisarz i animator wydarzeń kulturalnych. W 2014 roku zrealizował paradokumentalny filmowy żart “Czeski geniusz, aneb Jára Cimrman w Katowicach”. Następnie w 2016 roku zrealizował poświęcony walkom społecznym na Śląsku film “Zbuntowany Śląsk”, a w 2018 roku fabularyzowany dokument “Pięść i dynamit”. Ten ostatni opowiada z kolei o udziale Ślązaków w wojnie domowej w Hiszpanii. Jest autorem dwóch książek: “Śląsk zbuntowany” (2019) oraz “Bez Pana i Plebana 111 gawęd z ludowej historii Śląska (2021). Prowadzi również stronę na Facebook “Zbuntowany Śląsk”. W 2020 r. otrzymał wyróżnienie Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach za działalność kulturalną jako doktorant III roku w dyscyplinie historia..

Spotkanie 4

Wrześniowe spotkanie było związane z wojennymi losami Wiktora Szołtyska, który opisał swoją historię w postaci pamiętnika, wydanego dwa lata temu w formie książki. W tym roku z kolei powstała anglojęzyczna wersja publikacjii, a niebawem będzie można kupić także drugie, rozszerzone wydanie pierwotnego pamiętnika. Okazją by przyjrzeć się losom Wiktora Szołtyska jest także przypadająca w tym roku 50 rocznica jego śmierci. W dyskusji na temat pamiętnika, jak i o odkrywaniu rodzinnych historii wzięli udział: Henryk i Jan Szołtysek (synowie Wiktora) oraz Elżbieta Słomka. Spotkanie prowadził kulturoznawca Aleksander Uszok.

Spotkanie 3

Naszym trzecim gościem był Leszek Jodliński (historyk sztuki, menedżer kultury, autor, wydawca, byly dyrekotr Muzeum w Gliwicach, Muzeum Śląskiego, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu), z którym rozmawialiśmy o bardzo ważnych i czasem trudnych aspektach naszego górnośląskiego dziedzictwa. Najnowsza książka autora “Puste krzesła” opowiada arcyciekawe historie kilku wybranych postaci – Żydów, których losy związane były z naszym regionem. Z kolei “Dziennik księdza Franza Pawlara” to wyjątkowy zapis kilku tygodni początku tragicznego 1945 roku w Pławniowicach. Świadectwo tamtego czasu również dzisiaj nie pozwala przejść obojętnie wokół “Tragedii Górnośląskiej”.

Spotkanie 2
7 maja odbyło się kolejne spotkanie w ramach klubu dyskusyjnego. Tym razem naszym gościem był Profesor Ryszard Kaczmarek, z którym rozmawialiśmy o wydarzeniach sprzed 100 lat – Plebiscycie na Górnym Śląsku oraz II powstaniu śląskim. Nasz znakomity gość przybliżył zarówno ogólny kontekst, jak i lokalną perspektywę tamtych dramatycznych wydarzeń. Dyskusję poprowadził Aleksander Uszok – kulturoznawca i regionalista.


Spotkanie 1
Pierwszym naszym gościem był Jerzy Ciurlok – publicysta, dziennikarz, satyryk, regionalista, autor czterech książek o tematyce śląskoznawczej, a także pierwszego tłumaczenia na język śląski aforyzmów Franza Kafki. Pretekstem do marcowego spotkania był zbiór wierszy Jerzego Ciurloka, „Mała Wielka Księga Drogi” wydany przez Instytut Mikołowski (2021). W książce tej znalazły się wiersze pisane na przestrzeni 50 lat życia autora. Dyskutowaliśmy także o języku śląskim i jego kondycji, aforyzmach Franza Kafki i śląskim humorze. Rozmowę prowadził Marek Nowara. Zapraszamy do obejrzenia nagrania z tego spotkania.