DIETA CUD NIE ISTNIEJE 

spotkanie z dietetykiemOgranicz gluten, nie jedz mięsa, zrezygnuj z węglowodanów, jedz kapustę, tylko pomidory pomogą ci schudnąć… Tysiące porad, setki diet, dziesiątki dni wypełnionych głodem – całkiem beskutecznie. Co tak naprawdę pozwoli zgubić zbędne kilogramy? Jakie jest najlepsze wyjście z dietowego potrzasku? Jak żyć zdrowo? Na te i wiele innych pytań odpowiadała mieszkańcom naszej gminy, na spotkaniach zorganziwoanych w Domu Kultury w Gostyni i w Pawilonie w Wyrach, dietetyczka Monika Przyłudzka.

Dzięki wiedzy zdobytej na Akademii Medycznej i AWF-ie pani Monika z zapałem wprowadza nowe nawyki żywieniowe wśród mieszkańców naszych okolic. Jak zdążyła zaobserwować przez cztery lata intensywnej pracy, świadomość zdrowego odżywiania wzrasta, a największym zainteresowaniem tematyka ta cieszy się wśród osób po pięćdziesiątym roku życia.

Jesteśmy uparci i o wiele łatwiej rezygnujemy ze słodyczy niż ze smażonej wieprzowiny – taki obraz przeciętnego zjadacza chleba rysuje się po rozmowie ze specjalistą. Naszymi największymi sukcesami dietetycznymi nie są więc zrzucone spektakularnie kilogramy, a stała zmiana nawyków i technik gotowania, wprowadzenie w swój tygodniowy grafik ruchu. To właśnie takie diametralne zmiany stylu życia, goszcząca u nas dietetyczka, uważa za swój najwiekszy sukces.

Nie oszukujmy się – dieta cud nie istnieje. Nie wierzmy też we wspaniałe właściwości suplementów diety. To codzienna „akcja zdrowie“ liczy sie najbardziej. Dlatego niech każdy czytelnik „Wicia“ powiesi sobie na lodówce pięć przykaań zdrowego życia, które stworzyła dla nas dietetyczka.

  1. Zrezygnuj z soli i cukru – nie bez przyczyny nazywa się je białą śmiercią.
  2. Pij codziennie co najmniej 2 litry wody (mogą być też zielone, czerwone, ziołowe herbaty)
  3. Posiłki, które jesz, powinny być dobrze zbilansowane.
  4. Jedz dużo warzyw i owoców
  5. Uprawiaj sport przynajmniej 3 razy w tygodniu przez godzinę.

 Projekt „zdrowe życie“ uznajemy za rozpoczęty! Powodzenia!

Agata Rokosz