Za  nami VIII edycja Konfrontacji „Gostyńskie Teatrałki” obejmujących województwo Śląskie i Małopolskie. 18 marca 2015 r. w Domu Kultury w Gostyni panował iście teatralny nastrój. Na scenie wystąpiło 15 grup teatralnych reprezentujących szkoły, ogniska pracy pozaszkolnej, domy kultury oraz inne ośrodki kulturowe z Będzina, Czerwionki- Leszczyn, Świerklan, Gostyni, Rybnika, Gliwic, Orzesza, Tychów, Mikołowa, Jastrzębia-Zdroju. Podczas przygotowywania tegorocznego festiwalu organizatorom przyświecała myśl Jonathana Caroll’a: „Teatr jest w dużej mierze po prostu terapią grupową z udziałem publiczności”. Słowa amerykańskiego pisarza nie są użyte przypadkowo, nawiązują bowiem do głównego celu Gostyńskich Teatrałek. Konfrontacje organizowane przez Dom Kultury to nie tylko możliwość zaprezentowania umiejętności młodych artystów, ale także promowanie wartości arteterapii w życiu osób z różnym stopniem niepełnosprawności oraz podkreślenie wartości pracy integracyjnej.

W  wydarzeniu wzięło udział 216 osób (184 aktorów i 21 opiekunów, 11 osób obsługi). Umiejętności młodych artystów oceniali specjaliści związani ze sztuką teatru: Barbara Chodacka (Teatr Śląski Katowice), Piotr Janiszewski (Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum Katowice) – przewodniczący jury, Katarzyna Jeruszka (Regionalny Ośrodek Kultury Katowice), Lidia Kamińska-Koj (Regionalny Ośrodek Kultury Częstochowa), Leszek Miłoszewski (Regionalny Ośrodek Kultury Bielsko-Biała) oraz dyrektor Domu Kultury w Gostyni – Jolanta Rynkiewicz-Kotwasińska. Organizatorem Konfrontacji był Dom Kultury w Gostyni, a współorganizatorem Regionalny Ośrodek Kultury  w Katowicach.

Wszystkie teatry, które wzięły udział w Konfrontacjach wykonały ogromną pracę – poczynając od fabuły przedstawiania, poprzez grę aktorską, kończąc na scenografii oraz rekwizytach uplastyczniających przedstawienie. Jury musiało jednak wybrać najlepszych.
W kategorii szkół gimnazjalnych bezkonkurencyjna okazała się grupa „Pomost” reprezentująca Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu. Natomiast pierwsze miejsce w kategorii klas IV-VI zajęła grupa Baśniowa 456 ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Tychach. Nagroda specjalna powędrowała do grupy Baj ze Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rybniku oraz grupy  Zetki z Zespołu Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach. Wyróżnienia za monodramy otrzymały dziewczyny reprezentujące Miejski Ośrodek Kultury w Orzeszu: Joanna Wiaterek i Magdalena Sędor.

Uwieńczeniem VIII Konfrontacji była uroczysta Gala, która miała miejsce 14 kwietnia 2015 r. Tego dnia w Domu Kultury w Gostyni laureaci mogli zaprezentować zwycięskie przedstawienia publiczności. Gostyńskie Teatrałki nie bez przyczyny odbywają się w marcu. Marzec jest bowiem miesiącem, w którym szczególną uwagę poświęca się sztuce teatru. Tradycyjnym elementem obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru (27 marca) jest odczytywanie na scenach całego świata orędzia przygotowanego przez jednego z wielkich twórców teatru. W związku z tym, że w tym roku zaszczyt ten spotkał polskiego reżysera – Krzysztofa Warlikowskiego, uczestnicy Gali mieli okazję do wysłuchania orędzia w autorskim wykonaniu.

Po części artystycznej nadszedł wyczekiwany przez wszystkich moment – wręczenie nagród finalistom. Statuetki oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Mikołowie, Gminę Wyry oraz Dom Kultury w Gostyni wręczyły: Wójt Gminy Wyry Barbara Prasoł, Elżbieta Słomka –  przewodnicząca Rady Gminy Wyry oraz Dyrektor Domu Kultury w Gostyni Jolanta Rynkiewicz-Kotwasińska. Po rozdaniu nagród z głośników rozbrzmiał dobrze znany utwór „We Are The Champions” z repertuaru kultowego zespołu Queen. Wówczas konferansjerzy zaprosili wszystkich nagrodzonych na scenę, by w blasku reflektorów i fleszy zapozować do wspólnej  fotografii. Przyglądając się temu widokowi nie sposób było nie zauważyć ogromnej radości i zadowolenia malującego się na twarzach artystów. 

Kurtyna w dół …

Dyrektor Domu Kultury dziękuje wszystkim artystom, opiekunom za przygotowanie tak ciekawych przedstawień oraz jury za rzetelną ocenę. Składa także podziękowania całemu personelowi Domu Kultury za duże zaangażowanie i odpowiedzialność.

 

Monika Malcharek

[nggallery id=161]

Protokół Jury20151