6 września, jak w wielu miejscach w całej Polsce, również i w Gostyni na Zagrodzie Śląskiej wybrzmiały fragmenty „Trylogii” Henryka Sienkiewicza w ramach kolejnej edycji „Narodowego czytania” zainspirowanego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Bohaterowie „Potopu”, „Ogniem i mieczem” oraz „Pana Wołodyjowskiego” przemówili do publiczności głosami: Wójt Gminy Wyry Barbary Prasoł, przewodniczącego Rady Gminy Wyry Andrzeja Wyroby oraz dyrektor Domu Kultury Jolanty Rynkiewicz-Kotwasińskiej. Wybrane  teksty czytali również Tomasz Banasik, Jacek Długosz,  Krystyna Jaros, Aniela Jaworska.

  Konferansjer płynnie przenosił widzów w klimaty Trylogii przeplatając czytane fragmenty konkursami np. muzycznym- „Z jakiego to filmu ścieżka dźwiękowa”, czy fotograficznym-„ łączenie w pary bohaterów filmowych”. Uczestnicy spotkania układali tematyczne puzzle oraz uczestniczyli w nauce tańca menueta, który przysporzył wiele radości i uśmiechu na twarzach wszystkich tańczących i nie tylko.

Każdy z uczestników mógł dołożyć też swoją cegiełkę do wspólnego czytania ,poprzez zbiorowe odczytanie ostatniego zadania z Trylogii, które wypisane było na zalakowanej karcie a wręczone każdemu , kto zawitał na Zagrodzie Śląskiej. Szczęśliwy traf w postaci okolicznościowej pieczęci na karcie oznaczał nabycie pamiątki w postaci drewnianego kuferka z symbolicznym nadrukiem. Wręczono kuferek im. miecza Podbipięty oraz szabli Wołodyjowskiego. Nie brakowało też chętnych do robienia pamiątkowych zdjęć w scenerii i stroju z epoki. Najchętniej pozowali do zdjęć najmłodsi wybierając samodzielnie strój i inne rekwizyty.

W przyszłym roku zapraszamy na lekturę „Lalki” Bolesława Prusa i sentymentalną podróż do XIX wiecznej Warszawy i liczymy na frekwencję młodzieży i większe zaangażowanie w akcję naszych polonistów.