1 sierpnia najdłuższy etap 74. Tour de Pologne przejechał przez Gostyń. W ramach wyścigu z mieszkańcami Gminy spotkali się niezwykli przedstawiciele kolarskiego świata – Czesław Lang i Lech Piasecki.

Peleton miał do pokonania aż 238 kilometrów, gdyż trasa IV etapu przebiegała z Zawiercia do Zabrza. Najlepsi kolarze przemknęli ul. Pszczyńską i ul. Miarową w ciągu kilkunastu sekund. Żar lał się z nieba, lecz nie przeszkodziło to mieszkańcom – miłośnikom kolarskich zmagań w dopingu, jeszcze gorętszym nawet niż temperatura powietrza, która tego dnia sięgała 35 stopni Celsjusza.

Wysiłek kibiców został wynagrodzony niezwykłym spotkaniem. Kilka minut przed zawodnikami w Gostyni zjawiły się prawdziwe osobistości kolarstwa i jednocześnie organizatorzy wyścigu – Czesław Lang, mający na koncie nie tylko zwycięstwo w Tour de Pologne w 1980 r., ale m.in. takie osiągnięcia jak: srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Moskwie oraz mistrzostw świata w Valkenburgu, czy brązowy medal mistrzostw świata w San Cristobal oraz Lech Piasecki – Mistrz Świata Amatorów z 1985 r. i Zawodowców z 1988 r. oraz zwycięzca Wyścigu Pokoju w 1985 r.

Po oficjalnym powitaniu gości przez Elżbietę Słomkę, przewodniczącą Rady Gminy Wyry, Czesław Lang i Lech Piasecki z entuzjazmem rozdawali autografy i robili zdjęcia z kibicami.

Ostatecznie czwarty etap 74. Tour de Pologne z Zawiercia do Zabrza wygrał Caleb Ewan, a  żółtą koszulkę lidera zachował Peter Sagan. Tour de Pologne jest jedną z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce organizowanych regularnie. Całkowita długość trasy TdP wynosi obecnie około 1200 kilometrów. Pierwsza edycja odbyła się w 1928 roku i do 1992 r. TdP posiadał status wyścigu amatorskiego. Od 1993 r. po przejęciu organizacji przez Czesława Langa TdP jest wyścigiem zawodowym.

Urząd Gminy Wyry dziękuje wszystkim mieszkańcom oraz innym gościom za dopingowanie kolarzy i niesamowitą atmosferę!