18 października (sobota) w Domu Kultury w Gostyni odbyła się wystawa pt. „Spotkanie z Peru. Bliżej kultury latynoamerykańskiej”, na której zaprezentowano wybrane fotogramy autorstwa Ryszarda Sobolewskiego, będących udokumentowaniem licznych podróży do ojczyzny historycznego państwa Inków.

Gość wieczoru to niezwykle barwna i wielowymiarowa osobowość. Na co dzień oficer, ekspert Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji w Warszawie, a także dziennikarz, autor fachowych publikacji w branżowych pismach. Podróże z aparatem w dłoniach, poznawanie  piękna i kultury innych krajów, utrwalanie oraz  popularyzowanie ich, to z kolei życiowa pasja i spełnienie dziecięcych marzeń.

Uczestnicy wystawy wysłuchali prelekcji podróżnika przybliżającej okoliczności wykonania poszczególnych fotografii, a także realia życia i podróżowania po Peru, kraju górzystym, o specyficznym klimacie, florze, faunie i zwyczajach rdzennych mieszkańców. Zwieńczeniem spotkania był występ peruwiańskiego duetu Karumanta z plemienia Quechua i Aymara z charakterystycznym brzmieniem dla Ameryki Łacińskiej. Wystawie towarzyszył również kiermasz rękodzieła oraz poczęstunek z namiastką peruwiańskiej kuchni.