7 września odbyła się II edycja ogólnopolskiej inicjatywy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego pt. „Narodowe czytanie”, mające na celu popularyzowanie klasyki rodzimej literatury. Wspólnym mianownikiem tegorocznych publicznych zabaw z tekstem były dzieła komediopisarza epoki romantyzmu Aleksandra Fredry (1793-1876).

Urząd Gminy Wyry we współpracy z Domem Kultury i Gminną Biblioteką Publiczną w Gostyni zaprosił do czytania fragmentów dzieł hrabiego tutejszych radnych, pracowników kultury i oświaty oraz dzieci, młodzież i mieszkańców. Gościem sobotniego popołudnia na Zagrodzie Śląskiej był także doskonale znany mieszkańcom niezrównany gawędziarz Marek Szołtysek. Przedstawił on śląską adaptację kultowego poetyckiego opisu waśni sąsiedzkich Pawła i Gawła. Następnie po ułożeniu tekstowych puzzli przez publiczność przystąpiono do wspólnego odczytaniu wybranej myśli Fredry.

Zwieńczeniem „Narodowego czytania” w Gostyni był musical w gwarze śląskiej pt. „Pomsta” autorstwa Mariana Makuli, głównego prowadzącego całe wydarzenie. Zabawne teksty jako fragmenty dwugodzinnego spektaklu, z muzyką Katarzyny Gaertner, przedstawiło trio artystów, z tenorem Tomaszem Białkiem na czele, znanym mieszkańcom ze sztuki „Arie spod familoka”.

Uczestnicy publicznego czytania Fredry otrzymali na pamiątkę zakładkę książkową z okolicznościową pieczęcią z Kancelarii Prezydenta RP.