Nieczęsto zdarzają się takie rocznice. 2018 rok to data wyjątkowa. Równo sto lat temu odzyskaliśmy suwerenność…

Uroczyste obchody święta niepodległości rozpoczęły się wspólnym odśpiewaniem naszego narodowego hymnu, po którym gości przywitały wójt gminy, Barbara Prasoł oraz dyrektor Domu Kultury – Jolanta Rynkiewicz-Kotwasińska. Mieszkańcy naszej gminy całymi rodzinami przyszli świętować niepodległość. Uroczystość uświetniły występy chóru „Zorza”, uczniów szkół podstawowych z Wyr i Gostyni, oraz Jarosława Wewióry i akompaniującej mu Haliny Mansarlińskiej.

Przypomnijmy, że w następstwie zaborów w latach 1772, 1793 oraz 1795 Polska zniknęła z mapy Europy. Jednak po 123 latach pragnienie wolności w końcu zwyciężyło i po ostatecznej klęsce zaborców i zakończeniu I wojny światowej, odzyskaliśmy niepodległość. Był to jednak dopiero początek trudów odbudowy naszego państwa.

11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 roku o Święcie Niepodległości. Po II wojnie światowej – w 1945 roku święto to zostało zniesione. Przywrócono je dopiero w 1989 roku.

[ngg src=”galleries” ids=”332″ display=”basic_thumbnail”]