Spektakl w reżyserii Iwony Woźniak, szefowej amatorskiego Teatru Naumionego z Ornontowic oraz Fundacji Szafa Gra, przyciągnął do gostyńskiego domu kultury przede wszystkim kobiety. Bo to w końcu spektakl o nich – o życiu śląskich kobiet – córek, matek i babć.

Framuga lśniącego okna to brama, w której malowany jest codziennie niezwykły obraz. Oto rozpoczyna się poranny rytuał wyglądania bab przez okna. Czy to kobiety solidarne i postępowe, czy raczej może zaściankowe i chowające się po kątach baby?” Czy możliwe jest przełamanie stereotypów, wyjście poza schemat? Na to właśnie tytułowe „Baby” próbują odpowiedzieć.

Za warstwę muzyczną odpowiedzialne były Nina Wolska i Olga Chrzan. Muzyka stanowi ważny element spektaklu. To właśnie od najstarszej znanej polskiej pieśni rozpoczyna się sztuka. Oj chmielu, chmielu, pochodząca jeszcze z czasów pogańskich przed przyjęciem chrztu w 966 roku, śpiewana jest już przez ponad 1000 lat.

Wydaje się, że to właśnie z pieśni zrodził się pomysł na spektakl, będący opowieścią o typowych śląskich kobietach i schematach postępowania, których od wieków są uczone. Olga Chrzan jako znakomita Anka Pniok z Bytomia, Nina Wolska, czyli kobieta z Sosnowca oraz Maria Baładżanow – młoda dziewczyna z marzeniami żeby wyjechać ze Śląska. Trzy kobiety ze śląska. Jednak tylko teoretycznie mają ze sobą coś wspólnego…

Spektakl zakwalifikowany został do Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Konkurs ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego.